کانون هم اندیشی سرطانکولورکتال

مجتمع بیمارستانی امامخمینی

       1) سرطان کولورکتال  چیست؟

 سرطان کولورکتال  ، سرطان روده بزرگ و راست روده یا رکتوم است که با توسعه پولیپهای پیش سرطانی از جدار روده بزرگ و رکتوم شروع میشود .

      2) پولیپ چیست؟

 پولیپ ها رشد غیرطبیعی سلولهای پوششی روده بزرگ ،درهنگام تقسیم و تکثیر سلولی است . پولیپ میتواند در طول زمان سرطانی شده و به دیواره روده بزرگ ، عروق خونی اطراف و یا سایر قسمتهای بدن( مثل کبد ، ریه و ... ) گسترش یابد .

3)چه عواملی باعث سرطان کولورکتال میشوند ؟

 علت دقیق سرطان کولورکتال ناشناخته است اما بنظرمیرسد ارث و شیوه زندگی در آن موثر است. در شیوه زندگی مصرف سیگار،  عدم فعالیت بدنی و چاقی ممکن است شانس ابتلا را افزایش دهد .عوامل ژنتیکی میتواند موجب مستعد بودن فرد به بیماری شود  در حالیکه در شیوه زندگی ، رژیم غذایی و علل
دیگر باعث ابتلا فرد در معرض خطر، به بیماری میشود. تا این زمان هیچ علت قابل شناسایی برای توسعه سرطان روده بزرگ پیدا نشده است .

    
     4)شیوع سرطان کولورکتال چگونه است ؟

 این بیماری سومین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در کل جهان است . مرگ و میر زنان بالای 75 سال از سرطان کولورکتال از سرطان پستان بیشتر است .بسیاری از افراد جامعه به دلیل سن و عوامل دیگر در معرض خطر هستند .

     5)چه کسانی در معرض خطرند؟

 زنان و مردان بالای 50 سال ، افرادگی که سابقه فردی و یا خانوادگی سرطان کولورکتال یا پولیپ دارند و کسانیکه سابقه طولانی مدت بیماری التهابی روده ( کولیت اولسراتیو یا بیماری کرون) دارند ، بیشتر در معرض خطر این سرطان قرار دارند .

    6)چگونه میتوان از این بیماری جلوگیری کرد ؟

 اگر بیش از 50 سال دارید جهت بررسی و غربالگری این سرطان به دکتر مراجعه کنید. استفاده از رژیم کم چرب(حیوانی) ، سبزی و میوه جات پرفیبر، ورزش منظم و عدم مصرف سیگارو الکل نقش مهمی در پیشگیری دارند . تستهای غربالگری سرطان روده بزرگ با  شناسایی و برداشتن پولیپهای پیش سرطانی، نقش موثری در جلوگیری از ابتلا به این بیماری دارد .

     7)غربالگری در تشخیص سرطان کولورکتال چیست ؟

 غربالگری بهترین راه پیدا کردن و از بین بردن پولیپ ها قبل از سرطانی شدن آنهاست .همچنین تشخیص بیماری در مراحل اولیه  باارزش است . تستهای غربالگری شامل موارد زیراست :

  • تست خون مخفی در مدفوع یا FOBT
  • سیگموئیدسکوپی
  • باریم انما دبل کنتراست
  • کولونوسکوپی

لازم به توضیح است که در مورد انتخاب بهترین روش غربالگری حتما با جراح کولورکتال خود مشورت نمایید .

 منبع :  https://www.fascrs.org/patients/disease-condition/frequently-asked-questions-about-colorectal-cancer

ترجمه و گردآوری : نسرین معبود